Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2014, 00:00

Banky skresali ponuku „termiňákov“

Experti aj čísla hovoria o znižovaní záujmu o vklady s viazanosťou. Pomohli aj kroky ECB

Extrémne nízke úroky odrádzajú čoraz viac Slovákov od sporenia na termínovaných vkladov. Za posledné tri roky sa z nich odliala jedna miliarda eur. „Len za posledné približne dva roky priemerná úroková sadzba pre termínované vklady klesla o viac ako percento. To sa, samozrejme, musí prejaviť aj na poklese záujmu ľudí o tieto vklady,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ internetového portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Rôzne stratégie

Aj to je podľa expertov dôvod, prečo banky okresávajú a menia ponuku termínovaných vkladov. Najnovšie tak urobila Poštová banka či Sberbank. „Vidíme, že slabý záujem je hlavne o produkty s netradičnými dobami viazanosti. Napríklad 13 mesiacov,“ dopĺňa šéf internetového portálu Finančná hitparáda Tomáš Legerský.

Poštová banka hovorí, že zúžením ponuky chce hlavne zjednodušiť a sprehľadniť svoju ponuku. „Širokú ponuku 39 vkladových produktov sme upravili na štyri s najobľúbenejšími dobami viazanosti – 12,24 a 48 mesiacov,“ odkázala nám hovorkyňa finančného domu Lenka Lendecká. Dodáva, že o termínované vklady majú ich klienti záujem, Poštová banka ich tak zo svojej ponuky nemieni vyradiť.

Menili viacerí

Znížený dopyt po niektorých typoch „termíňákov“ dotlačil k zmenám aj Sberbank.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.