Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2016, 00:00

USA a Európa zrušili Iránu sankcie, ten už plánuje nákupy

Spojené štáty a Európska únia rušia sankcie uvalené na Irán. Cez víkend to vo Viedni povedala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Stalo sa tak krátko po tom, čo Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vo svojej záverečnej správe potvrdila, že Teherán splnil svoje záväzky vyplývajúce z vlaňajšej jadrovej dohody so šiestimi veľmocami.

Obmedzili program

Generálny riaditeľ agentúry Jukija Amano oznámil, že Irán obmedzil svoj jadrový program. „Je to dôležitý deň pre medzinárodné spoločenstvo,“ povedal Amano vo Viedni.

V dohode so šiestimi svetovými veľmocami sa Irán zaviazal výrazne obmedziť svoje jadrové aktivity výmenou za zrušenie reštriktívnych opatrení zo strany EÚ a USA, ktoré vážne poškodzovali jeho ekonomiku.

Irán súhlasil, že demontuje tisíce centrifúg na obohacovanie uránu, zníži svoje zásoby obohateného uránu z 12 ton na niekoľko stoviek kilogramov a reaktor v meste Arák, ktorý vyrába plutónium, zapečatí betónom.

Zredukovanie jadrového programu Iránu spolu s inšpekciami zo strany medzinárodnej agentúry majú zaručiť, že sa Teherán v budúcnosti nebude pokúšať vyrobiť atómové zbrane. Vstup jadrovej dohody do platnosti prišiel 13 rokov po zverejnení informácií, že Teherán tajne vybudoval jadrové komplexy a pokúsil sa o vývoj atómového arzenálu.

Veľké plány

Irán teraz plánuje kúpiť 114 civilných lietadiel od spoločnosti Airbus, avizoval tamojší minister dopravy Abbás Ahmad Achúndí pred zrušením medzinárodných sankcií voči Teheránu. „Urobili sme prvý krok k dohode s Airbusom o kúpe 114 lietadiel,“ povedal Achúndí.

Spoločnosť Airbus uviedla, že nemôže s Iránom obchodne rokovať, kým nebudú sankcie zrušené. Hodnota tohto kontraktu by bola podľa katalógových cien vyššia než desať miliárd dolárov.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf rokoval o zrušení sankcií cez víkend s Federicou Mogheriniovou, Jukijom Amanom, ako aj so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.