Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 11:06

Medvedev zachraňuje ruskú bankovú dvojku. VTB dostane 100 miliárd

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal nariadenie o zvýšení kapitálu druhej najväčšej banky v krajine VTB o 100 miliárd rubľov (asi 1,5 miliardy eur). Oznámila to dnes ruská vláda. Pomoc pre VTB je súčasťou širšieho plánu podpory ruského bankového sektora, ktorý sa potýka s problémami kvôli sankciám západných krajín uvalených na Rusko v súvislosti s jeho rolou v ukrajinskej kríze.

Podľa dnešného vyhlásenia premiér podpísal nariadenie už 27. decembra. Banka dostane peniaze z Fondu národného bohatstva, ktorý je jedným z fondov, do ktorého Rusko prevádza zisky z predaja ropy, napísala agentúra Reuters.

Minister financií Anton Siluanov minulý týždeň uviedol, že ďalších 150 miliárd rubľov by VTB mala dostať budúci rok. Finančná pomoc má podľa neho môže aj ruská banková trojka Gazprombank.

Na ruský bankový sektor negatívne doliehajú západné sankcie, ktoré veľkým bankám obmedzili prístup na medzinárodné finančné trhy, takže sa im prudko zvýšili náklady na vlastné financovanie. Situáciu bánk podkopáva aj smerovanie ekonomiky do recesie a pokračujúci prepad kurzu rubľa.

Dolná komora ruského parlamentu prijala tento mesiac návrh zákona o štátnej pomoci bankového sektora. Významné banky, ktoré budú ohrozené západnými sankciami proti Rusku a terajšími otrasmi na domácich finančných trhoch, môžu podľa zákona od štátu dostať celkom až bilión rubľov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.