Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2015, 11:37

Jaguar sa Slovensku vzďaľuje. Poliaci ponúkli obrovské stimuly

Britské noviny píšu, že automobilka Jaguar sa prikláňa skôr k postaveniu nového závodu v Poľsku.


Slovensku sa vzďaľuje predstava novej automobilky. Jaguar Land Rover, ktorý zvažoval postavenie nového závodu v Poľsku alebo u nás, sa zameriava na nášho suseda, píše The Sunday Times

Automobilka, ktorú vlastní indická Tata, na začiatku zvažovala niekoľko krajín z regiónu. Do užšieho výberu sa dostali okrem Slovenska a Poľska aj Maďarsko, Česko a Turecko. 

Poľsko podľa Sunday Times, ktoré sa odvolávajú na zdroje z odvetvia, ponúklo automobilke "obrovské" stimuly. Nová fabrika by mala stáť približne 1,68 miliardy eur a postaviť by ju mali v Krakove.

Jaguar ročne vyrobí 450-tisíc automobilov a v pláne má rast na jeden milión. 

Rozhodnutie o tom, kde automobilka postaví nový fabriku, má padnúť v priebehu niekoľkých týždňov. Slovensko však podľa britských novín ešte stále ostáva možnosťou. 

Slovenský parlament kvôli oznámenej investícii schválil aj zákon, vďaka ktorému sa má urýchliť proces získavania nových investorov. Vďaka právnej norme sa tak majú v prípade významných investícií urýchliť procesy týkajúce sa stavebného povolenia, či územných plánov.

Štát už pre nového investora pripravuje strategický park v Nitrianskom kraji, ktorý by mohol byť vhodný pre vznik novej automobilky. Minister hospodárstva Vazil Hudák (nominant Smer-SD) už počas schvaľovania novely zákona o významných investíciách v parlamente uviedol, že Slovensko potrebuje mať tento park vybudovaný veľmi rýchlo, pretože nový investor urobí rozhodnutie do polovice septembra tohto roka. Upozornil, že okolité štáty ako Poľsko, Česko či Maďarsko majú veľké priemyselné parky nad 100 hektárov. "Ak chce teda Slovensko súperiť s okolitými krajinami o veľké investície, veľké priemyselné parky potrebuje," skonštatoval Hudák.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.