Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2015, 19:03

Rusi plánujú megainvestíciu na Kryme. Chcú tam postaviť vlastné Silicon Valley

Rusi sa chcú inšpirovať Amerikou. Na anektovanom polostrove chcú do roku 2020 vytvoriť technologický raj.

Obdobu amerického Silicon Valley v Kalifornií avizoval Kremeľ vytvoriť na ekonomickom fóre na Jalte, ktoré sa konalo v sobotu. Projekt s názvom „Digital Valley in Crimea“ zahŕňa vývoj špecifického prostredia, ktoré sa bude venovať vývoju a výrobe hi-tech technológií.

„Do roku 2020 dokážeme v novovytvorenom digitálnom parku zhromaždiť investície vo výške 1,2 miliardy dolárov, a vytvoríme viac ako 17 000 pracovných miest,“ povedal Jevgenij Babajan, tajomník projektu pre ruskú agentúru TASS. Podľa Babajana bude mať nový technologický park pozitívny dopad na celé Rusko, a z Krymu sa stane rýchlo rozvíjajúci sa ekonomický drak.

Centrom projektu sa stane Sevastopolská štátna univerzita. K nej sa už pridali viacerí ruskí technologickí giganti ako Rostech, Rostelecom či Glonass. Nový projekt nechce združovať len odborníkov z Ruska, ale napríklad aj z Ukrajiny. Podľa Andreja Sokolova, štátneho sekretára na Kryme je projekt otvorený aj pre medzinárodné investícíe. „Začali sme spolupracovať s Čínou, Kóreou a juhoafrickými investormi. Záujem už prejavili aj odborníci z Európy a Spojených štátov amerických,“ dodáva Sokolov.

Krymskí predstavitelia už stihli potvrdiť, že miestna vláda stihla dať súhlas na výstavbu, a vyčlenila na ňu priestor o veľkosti 57 hektárov hneď za mestom Simferopoľ. „Digitálny park sa bude nachádzať pri letisku, pretože mobilita vedcov a spolupracovníkov bude pre centrum dôležitá,“ povedal Dmitrij Polonsky, minister vnútra na polostrove Krym. Výstavbu krymského Silicon Valley odklepla hlava republiky Krym, Sergej Aksionov, ešte v septembri 2014.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.