Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2014, 10:44

Finančný šéf Svetovej banky sa vzdá odmeny. Kvôli šetreniu

Finančný riaditeľ svetovej banky Bertrand Badré sa vzdá odmeny vy výške 94 tisíc dolárov, aby upokojil zamestnancov banky, ktoré správa o odmene pobúrila. Badré je totiž zodpovedný za veľkú časť úsporných opatrení a vysoká odmena nie je práve v súlade s programom šetrenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Prezident SB Jim Kim čelí kritike zamestnancov od okamihu, čo oznámil, že plánuje radikálnu reorganizáciu štruktúry banky a zníženie nákladov do roku 2017 o 400 miliónov dolárov. Peniaze chce použiť na rozvojové projekty. Kvôli úsporám však zrejme bude musieť SB aj znižovať počet zamestnancov.

Kim sa rozhodol pristúpiť k masívnej reorganizácii inštitúcie, ktorej cieľom je bojovať s chudobou, pretože dúfa, že sa tak stane výkonnejšou a schopnejšou. Zmeny v štruktúre banky, jej interného financovania a jej zamerania však spôsobili medzi zamestnancami zmätky a podkopali ich morálku.

Zamestnanci sa sťažujú na všeobecný nedostatok informácií o zmenách, na nejasnosti v spôsobe vedenia a riadenia interného rozpočtu a obávajú sa prepúšťania. Minulý týždeň navyše zamestnancov rozčúlila správa, že v čase úspor Badré, ktorý prešiel do SB vlani v marci zo Société Générale, dostal k svojmu platu, ktorý vlani predstavoval 379 tisíc dolárov, odmenu.

Badrého rozhodnutie vzdať sa odmeny oznámil Kim pri stretnutí so zamestnancami banky a jeho vyhlásenie podľa agentúry Reuters vyvolalo potlesk. Minulý týždeň zamestnanci na protest proti vyplácaniu tučných odmien zastavili na 15 minút prácu.

Kim tiež na stretnutí zamestnancov vyzdvihol pokrok, ktorý banka urobila v posledných mesiacoch, vrátane prísľubu 400 miliónov USD na boj proti šíreniu eboly. Uznal tiež, že sa bude musieť viac venovať zamestnancom a vypočuť si ich sťažnosti a obavy. Badré je jedným zo štyroch vysokých predstaviteľov banky, ktorí majú k svojmu platu dostať odmenu. Mená ďalších troch zverejnené neboli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.