Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2014, 16:06

Rusko na záchranu rubľa použilo už štyri miliardy. Za týždeň

Ruská centrálna banka použila iba minulý týždeň na intervencie na podporu rubľa viac ako 4 miliardy dolárov (3,16 miliardy eur). Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Rubeľ od anexie Krymu v marci tohto roka a následných sankcií Západu vytrvalo oslabuje. Jeho kurz oproti doláru sa znižuje už päť týždňov po sebe, čo je najdlhšie trvajúce obdobie poklesu od začiatku sankcií. Jedným z dôvodov sú aj klesajúce ceny ropy.

“Hlavným dôvodom oslabovania rubľa je momentálne cena ropy," uviedol Dmitrij Polevoj, analytik banky ING pre Rusko, v odpovedi na otázku agentúry Bloomberg.

Národná banka Ruska (NBR), ktorá zverejňuje údaje o intervenciách až s dvojdňovým posunom, dnes oznámila, že vo štvrtok 9. októbra použila na intervencie 866 miliónov USD zo svojich devízových rezerv. Ceny ropy, ktorá sa spolu s plynom výrazne podieľa na výkone ruskej ekonomiky, sa minulý týždeň v USA znížili o 4,4 %, čo bol ich najstrmší týždenný prepad od januára tohto roka.

Centrálna banka zároveň oznámila, že v piatok 10. októbra posunula hornú hranicu obchodovacieho pásma rubľa o 25 kopejok na 45,25 RUB. To znamená, že v ten deň pravdepodobne predala zhruba 2 miliardy USD, keďže kurz rubľa sa dostal pod hranicu 40 RUB/USD.

Dnes dopoludnia sa kurz rubľa oproti košu mien tvoreného eurom a dolárom do 10.34 h moskovského času znížil o 0,2 % na 45,1622 RUB a oproti doláru sa veľmi nemenil a dosiahol 40,3140 RUB/USD.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.