Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2015, 10:29

Nemáme peniaze, Kremeľ je na predaj. Hackeri si vystrelili z Putina

Na stránky ruského úradu sa nabúrali hackeri. Zverejnili falošný inzerát o predaji sídla prezidenta.

Kremeľ je na predaj za 30 rubľov, dohoda možná. Takéto šokujúce oznámenie sa včera neskoro večer objavilo na oficiálnych webových stránkach ruskej správy štátneho majetku. Ako dôvod údajný predajca označil nedostatok finančných prostriedkov pre pomoc separatistom na východe Ukrajiny. Zákazka obsahovala sľub, že prezident Vladimir Putin sa z Kremľa do mesiaca od predaja vysťahuje.

Udalosť vyvolala v ruských médiách živý záujem. Podľa agentúry RBK, ktorá o nezvyčajné aukcii štátneho majetku informovala, zadali ponuku úradníci okresného úradu v Nižných Sergách, zapadnutom mestečku na svahoch južného Uralu. Pôvodcom je menovite okresný šéf menom Valerij Jeremejev.

"Nebytový objekt je v dobrom stave po rekonštrukcii, má dve podzemné podlažia a chránené parkovisko," píše sa v oznámení, ktoré je opatrené aj poznámkou o vecnom bremene: "Budova je obsadená prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Vladimirovičom Putinom, ktorý sa musí vysťahovať do 30 dní od predaja".

Vyvolávacia cena bola stanovená na 30 rubľov, prihadzovať sa smelo po dvoch rubľoch. Všetok výnos z transakcie má byť podľa oznámenia prevedený "na účet povstalcov Nového Ruska". Číslo účtu v banke Sberbank, najväčšieho ruského finančného ústavu, je priložené. Predaj je vraj naliehavý.

Podľa špekulácií ruských médií môže ísť o politickú provokáciu, žart, alebo akciu hackerov. Nešťastný Jeremejev ruskej televíznej stanici Dožď povedal, že do jeho úradu prenikli neznámi páchatelia a umiestnili ponuku na úradný web bez jeho vedomia. Vec vraj už vyšetruje ruská kontrarozviedka FSB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.