Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2015, 19:18

Historický míľnik pre Čínu. Jüan sa konečne dostal do elitnej spoločnosti

Medzinárodný menový fond (MMF) sa rozhodol, že zaradí čínsky jüan do svojho koša hlavných svetových mien. Rozhodnutie je podľa šéfky MMF Christine Lagardeovej medzníkom v integrácii čínskej ekonomiky do svetového finančného systému. Jüan sa stane súčasťou koša od októbra 2016, bude tak stáť po boku amerického dolára, eura, japonského jenu a britskej libry.

Podľa agentúry Reuters je rozhodnutie fondu víťazstvom Pekingu v boji o uznanie Číny ako globálnej ekonomickej mocnosti. Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta po Spojených štátoch.

MMF na základe skladby svojho koša hlavných svetových mien odvodzuje hodnotu svojej menovej a účtovnej jednotky nazývanej zvláštne práva čerpania (SDR). Kôš sa naposledy zmenil v roku 2000, kedy v ňom euro nahradilo nemeckú marku a francúzsky frank.

Jüan podľa fondu splnil všetky potrebné kritériá pre zaradenie do tohto koša. "Je to uznanie pokroku, ktorý čínske úrady v posledných rokoch urobili pri reforme čínskeho menového a finančného systému," uviedla Lagardeová.

Niektorí ekonómovia sa domnievajú, že zaradenie jüanu do koša SDR výrazne podporí čínsku ekonomiku, pretože povedie k posilneniu zahraničnej účasti na čínskych finančných trhoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.