Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2014, 15:34

Ukrajinská ekonomika sa potápa. Ku dnu ju posiela vojna

Ukrajinská ekonomika tento rok klesne o osem percent, predpovedala vo štvrtok Svetová banka. Hoci jej experti počítali s rastom krajiny aspoň pre budúci rok, teraz svoje prepočty opravili. Hospodárenie Ukrajiny sa bude prepadať ďalej.

Najnovší horší odhad Svetovej banky spája ekonomický pokles s dôsledkami bojov medzi ukrajinskou armádou a proruskými povstalcami na priemyselnom východe krajiny. Konflikt podľa ukrajinských síl napriek prímeriu pokračuje bojom o letisko v Donecku. Experti Svetovej banky doteraz predpokladali, že sa ukrajinský hrubý domáci produkt tento rok zníži o päť percent. Pre budúci rok počítali s návratom k rastu na úrovni 2,5 percenta. V najnovšom odhade však predpokladáme pokles o percento.

"Narušenie ekonomickej aktivity na východe malo za výsledok výraznejší pokles HDP," uviedol predstaviteľ Svetovej banky pre Ukrajinu Qimiao Fan. Konflikt medzi ukrajinskou vládou a separatistami ťažko doľahol predovšetkým na výrobu ocele, chemikálií a ťažbu uhlia v priemyselných Doneckej a Luhanskej oblasti. Oba regióny sa podľa Fana na ukrajinskom HDP podieľajú asi šestnástich percentami, na ukrajinskej priemyselnej výrobe zhruba štvrtinou a na vývoze 27 percentami. V poľnohospodárstve ich podiel približne sedem percent.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.