Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2015, 15:05

Zeman sa chce zbaviť koruny. Do vedenia národnej banky dosadí zástancov eura

Českému prezidentovi sa nepáči devalvácia koruny. Zo siedmich členov rady Českej národnej banky bude meniť väčšinu, medzi nimi aj guvernéra.

Prezident Miloš Zeman pri menovaní nových členov bankovej rady ČNB nebude menovať ľudí podporujúcich devalváciu koruny. V rade chce mať ľudí podporujúce vstup ČR do eurozóny. Vyplynulo to z vyjadrení Zemana pri návšteve hradeckého kraja pri diskusii so zástupcami.

Zeman ČNB za devalváciu koruny dlhodobo kritizuje, čo urobil aj v stredu v Hradci Králové. Do konca svojho mandátu bude Zeman ešte menovať štyroch zo siedmich členov rady ČNB, a to vrátane guvernéra.

"Našťastie prezident menuje členov bankovej rady a v roku 2016 môže vymenovať aj nového guvernéra centrálnej banky. A ja urobím všetko pre to, aby v tejto ctihodnej inštitúcii odteraz sedeli ľudia, ktorí nebudú robiť zbytočné experimenty s českou ekonomikou, a ktorí budú podporovať vstup ČR do eurozóny, čo je vec, ktorú si želá veľká väčšina našich podnikateľov," povedal Zeman.

Prezident v Hradci zopakoval svoj názor, že ČNB vykonala devalváciu preto, aby oddialila vstup do eurozóny, pretože pri tom by stratila časť svojich kompetencií. Devalvácia je podľa Zemana ekonomicky neefektívna. "Ak ČNB tvrdí, že vďaka devalvácii koruny ekonomika rastie, tak si zrejme nevšimla, že došlo k poklesu cien pohonných hmôt, či už nafty alebo plynu, zhruba o 50 percent. A to je skutočný impulz pre rozvoj ekonomiky. Zníženie nákladov na energiu," povedal Zeman.

Zeman prvýkrát vymenoval nového člena sedemčlennej bankovej rady vlani, kedy Evu Zamrazilovú vystriedal Jiří Rusnok. V júli 2016 sa končí mandát guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena bankovej rady Kamila Janáčka. Vo februári 2017 vyprší šesťročné angažmá Lubomírovi Řežábkovi a Lubomírovi Lízalovi. Zemanove prvé funkčné obdobie prečkajú v bankovej rade iba viceguvernér Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, ktorých na ich druhé obdobie vymenoval Václav Klaus v decembri 2012.

S menovými intervenciami ČNB začala na jeseň 2013 s cieľom udržiavať korunu blízko hranice 27 CZK/EUR. Začiatkom februára banková rada ČNB oznámila, že neukončia režim devízových intervencií skôr ako v druhom polroku 2016.

Zdroj: iDnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.