Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2016, 15:04

Európe sa ukazuje alternatíva za Rusko, plyn by mohol prúdiť z Iránu

Irán skúma nové možnosti na produkciu a vývoz zemného plynu, vrátane rozvoja prevádzok na skvapalňovanie suroviny, ktoré by mu umožnili spustiť v priebehu dvoch rokov dodávky plynu do Európy. Uviedol to v rozhovore pre denník The Wall Street Journal výkonný riaditeľ iránskej spoločnosti National Iranian Gas Export Company Aliréza Kameli.

Irán kontroluje najväčšie rezervy zemného plynu na svete. Avšak na rozdiel od konkurencie ako Rusko a Katar nemá vybudovanú potrebnú exportnú infraštruktúru, ktorá by mu umožňovala vyvážať plyn po mori.

Ihneď po zrušení sankcií začal preto rokovať s investormi o projektoch, ktoré by mu produkciu a vývoz plynu umožnili zvýšiť. Podľa Kameliho jedným z takých projektov je projekt Iran LNG, ktorý pred sprísnením sankcií v roku 2012 bol hotový na 40 percent. Následne sa práce zastavili. Dokončenie projektu si však podľa Kameliho vyžiada tri až štyri roky.

Ďalšou možnosťou je výstavba plynovodu po dne Perzského zálivu do Ománu, ktorý už zariadenia na skvapalňovanie plynu má. Kameli uviedol, že takýto plynovod by mohol byť hotový do dvoch rokov, pričom, ako dodal, Omán s projektom súhlasí.

Iránska spoločnosť zároveň začala rokovania s viacerými európskymi spoločnosťami, vrátane nórskeho prepravcu plynu Golar LNG, o výstavbe plávajúcich terminálov na skvapalňovanie suroviny. "Takýto projekt by trval menej než dva roky," dodal Kameli. Spoločnosť Golar LNG sa k informáciám nevyjadrila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.