Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2015, 11:36

Superzákazka pre Londýn. Takto sa vyrábajú vlaky za takmer tri miliardy eur

Trate v centre Londýna, na ktorých cestujú aj českí a slovenskí turisti, sa zaplnia novými vlaky. Spoločnosť Thameslink dostane už tento rok v lete prvé súpravy, ktoré si objednala u nemeckého Siemensu. Ide o obrie zákazku na 115 súprav.

Aj pre strojárskeho giganta ide o výnimočný obchod. Za vlaky, ktoré musia podľa zmluvy dodať do roku 2018, dostane dve miliardy libier. To je podľa súčasného kurzu takmer 2,8 miliardy eur.

Jedna sa o prímestské vlaky s označením DESIRE City. Každá súprava bude mať dvanásť vagónov, aby vystačila kapacitným požiadavkám Londýna. Nové vlaky Thameslinku budú voziť cestujúcich zo severu i juhu metropoly na centrálnej stanici, ako je London Bridge či Blackfriars.

Vlaky pre Londýn s označením Desire City vyrába Siemens v továrni v nemeckom meste Krefeld. Vlaky spoločnosti Thameslink zastavujú aj na najfrekventovanejších londýnskych staniciach, napríklad na Kin'g Cross či St. Pancras.

Podľa plánov má vlak na zastávku prísť každé dve až tri minúty. Okrem strojov dodá Siemens do Londýna tiež zabezpečovací systém, bude sa starať o údržbu a postavia aj nové depo nazvanej Three Bridges.

Dodávka na infraštruktúru vyjde na 700 miliónov eur.

(1 EUR = 0,71700 GBP)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.