Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2015, 16:54

Menový fond sa zapojí do pomoci Grécku, vyhlásil šéf eurovalu

Šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling je presvedčený, že Medzinárodný menový fond (MMF) sa pripojí k tretiemu záchrannému balíku pre Grécko. MMF má ešte len objasniť, či sa bude podieľať na novom programe pomoci pre Grécko. Fond súhlasí s čiastočným odpísaním gréckeho dlhu, ktorý v súčasnej podobe považuje za neudržateľný.

„Nie je definované, v akom rozsahu MMF prispeje, verím však, že sa koncom tohto roku pripojí,“ povedal Regling. Prvých dvoch záchranných programov pre Grécko sa MMF zúčastnil. Aténam poskytol úvery v hodnote 31,8 miliardy eur. Dva predchádzajúce programy pomoci pre Grécko mali spolu hodnotu 226,5 miliardy eur. Regling uviedol, že hoci podiel MMF na pomoci Grécku klesá, „nikdy sa úplne nestiahne“ z pomoci EÚ, pretože členské štáty EÚ sú členmi MMF.

Regling zároveň uviedol, že eurozóna môže dobre fungovať aj bez fiškálnej únie. "Nemyslím si, že musíme ísť výrazne ďalej pre dobré fungovanie eurozóny,“ povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.