Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2014, 14:12

Európske firmy plánujú vyplatiť rekordné dividendy

Európske firmy sa chystajú vyplatiť tento rok svojim akcionárom rekordné dividendy. Na kontinente totiž momentálne prevláda trend, že ak si šéfovia firiem môžu vybrať, či investujú do ďalšieho rozvoja, alebo vyplatia dividendy, volia si druhú možnosť, konštatuje agentúra Bloomberg.

Podľa prieskumu na objednávku Bloomberg firmy z európskeho akciového indexu Stoxx Europe 600 sa chystajú vyplatiť dividendy v priemernej výše 11,54 eura na akciu. To je najvyššia hodnota priemernej dividendy od začiatku sledovania týchto údajov v roku 2002. Analytici odhadujú, že prevádzkové peňažné toky firiem z indexu Stoxx Europe 600 dosiahnu 37,45 eura na akciu a budú tak najvyššie od roku 2011.

Hodnota európskych akcií sa viac ako zdvojnásobila od roku 2009, keď prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyhlásil, že urobí všetko pre udržanie spoločnej meny.

Európske firmy si po globálnej finančnej kríze v roku 2008 nakumulovali hotovosť vo výške 2 biliónov eur. Táto suma sa tesne priblížila k rekordnej úrovni z roku 2003. No hoci už eurozóna prekonala recesiu, generálni riaditelia firiem v regióne zostávajú skeptickí, čo sa týka tempa zotavovania jej hospodárstva a chcú najprv vidieť výsledky menovej politiky ECB.

"Peniaze sú, ale firmy zatiaľ nechcú investovať do veľkých projektov," skonštatoval Stewart Richardson, analytik spoločnosti RMG Wealth Management LLP. Dôvodom je podľa neho neistota v súvislosti s tempom rastu ekonomiky, preto sa riaditelia firiem sústredili na vylepšenie bilancií a posilnenie akcií.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.