Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2014, 12:37

Hamé môže zmeniť majiteľa. Islanďania ho chcú predať

Český výrobca trvanlivých a chladených potravín Hamé zrejme zmení majiteľa. Informuje o tom portál E15.cz. Jeho stopercentný akcionár, islandský investičný fond Nordic Partners, ho ponúka na predaj.

Záujem oň majú zahraniční hráči zo sektoru a aj českí investiční dravci. Islanďania kúpili Hamé v roku 2008 od Leoša Novotného za 163 milióna eur.

Medzi záujemcami o úspešnú firmu sú aj nórska Orka, ktorej v Česku patrí Vitana a chorvátska Podravka. Hamé podniká v zahraničí najmä v Rusku a čoraz viac sa zameriava aj na Čínu a Afriku.

Produkuje v 10 závodoch, z nich je sedem v Česku, po jednom v Rusku a v Rumunsku. Najnovšie prikúpila najväčšieho slovenského výrobcu majonéz, tatárskych omáčok a dresingov, spoločnosť Doma Prešov.

Firma Hamé zamestnáva 2400 ľudí. Vlani investovala do výroby 156 miliónov Kč. Peniaze smerovali najmä do českých kapacít v Kunoviciach, Podivíne a v Babiciach. Tento rok majú vzrásť investície o 219 miliónov Kč.

Potravinársky koncern dosiahol vlani najmä vďaka exportu tržby vyše 5 miliárd Kč. Pre Hamé je Slovensko druhý najdôležitejší trh. V 1. polroku tohto roka vykázala spoločnosť na Slovensku tržby 15,5 milióna eur, čo bol medziročný nárast 3 percentá.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.