Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2014, 14:31

Británia má nový plán pre Škótsko, bojí sa odtrhnutia

Britská vláda plánuje zvrátiť rast počtu stúpencov nezávislého Škótska ponukou nových právomocí pre Edinburgh v prípade, že Škótsko ostane súčasťou Británie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ako v týchto dňoch uviedli britské médiá, stúpenci nezávislosti Škótska zaznamenali prvé víťazstvo v prieskumoch verejnej mienky od začiatku kampane pred nadchádzajúcim referendom. To sa uskutoční 18. septembra. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý pre The Sunday Times uskutočnil inštitút YouGov, za nezávislosť by hlasovalo 51 percent opýtaných.

Britský minister financií George Osborne dnes uviedol, že Londýn pripraví plán, ktorý počíta so zvýšením právomocí škótskej vlády v priebehu niekoľkých dní. V prípade, že Škóti odhlasujú zotrvanie v Británii, plán počíta s ich väčšou autonómiou v oblasti daní, výdavkov aj v sociálnej sfére.

"V najbližších dňoch zverejníme plán na zvýšenie právomocí pre Škótsko. Tým Škóti získajú dvakrát, vyhnú sa rizikám spojeným s odtrhnutím a zároveň získajú väčšiu kontrolu nad vlastným osudom. Myslím si, že to je to, čo si obyvatelia Škótska najviac želajú," povedal Osborne. "Zvýšenie právomocí v oblasti daní, väčšia fiškálna autonómia, väčšia kontrola nad verejnými výdavkami aj v sociálnej oblasti a ďalšie zmeny," dodal s tým, že zmeny vstúpia do platnosti po tom, ako Škóti v referende zahlasujú proti samostatnosti.

Vicepremiérka škótskej vlády Nicola Sturgeonová privítala najnovší prieskum verejnej mienky a uviedla, že ide o "významný moment v kampani". Súbežne ale odmietla diskusie o ďalších právomociach pre Škótsko a neočakáva, že britská vláda tým ľudí presvedčí. "Ak by to ostatné strany mysleli s väčšími právomocami vážne, tak by už skôr niečo konkrétne predložili na stôl," povedala v reakcii na Osbornov návrh.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.