Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2015, 17:23

Do čínskej megabanky vstúpili Briti aj Švajčiari, záujem je obrovský

Čínske ministerstvo financií dnes oznámilo, že formálne prijalo Britániu a Švajčiarsko medzi zakladajúcich členov svojho projektu - Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB). A zároveň potvrdilo, že o členstvo v banke najnovšie požiadali Brazília, Rusko, Austrália a Holandsko. Informovala o tom agentúra Reuters.

AIIB založilo 21 ázijských krajín na čele s Čínou. Jej úlohou bude financovať projekty rozvoja infraštruktúry v regióne. Spojeným štátom sa však nová banka nepáči, považujú ju za rivala Svetovej banky (SK) aj Ázijskej rozvojovej banky. Washington AIIB vyčíta netransparentnosť a obáva sa, že ju Peking bude využívať na zvýšenie svojho vplyvu vo svete.


Indonézsky prezident Joko Widodo tlieska čínskemu premiérovi. Jeho krajina chce hrať v novovzniknutej banke kľúčovú úlohu. Snímka: Reuters

Okrem toho čínske ministerstvo dnes informovalo, že Rakúsko, ktoré tiež minulý týždeň prejavilo záujem o členstvo v AIIB, už predložilo Pekingu všetky potrebné dokumenty.

Štáty sveta majú čas do konca marca, aby sa rozhodli, či sa chcú stať zakladajúcimi členmi AIIB. Najväčším akcionárom banky bude Čína, ktorá sľúbila, že do nej vloží kapitál vo výške 50 miliárd USD (46,06 miliardy eur), čo je polovica z plánovaného počiatočného kapitálu 100 miliárd USD.

Okrem Rakúska, Brazílie, Ruska, Austrálie a Holandska požiadali tento mesiac o členstvo v AIIB aj Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Kórejská republika.

Južná Kórea váhala, či sa pridať k AIIB, keďže jej kľúčový vojenský spojenec USA sú proti vytvoreniu novej banky. No zároveň, Čína je jej najväčším obchodným partnerom. Soul sa nakoniec rozhodol vstúpiť do projektu po tom, ako Čína odstránila niekoľko z pohľadu Kórejskej republiky sporných bodov týkajúcich sa riadenia banky.

Peking minulý týždeň oznámil, že nová Ázijská banka pre investície do infraštruktúry bude formálne založená ešte do konca tohto roka. Tvrdí, že AIIB bude skôr doplnkom ako konkurentom svetových finančných inštitúcií.

(1 EUR = 1,0856 USD)

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.