Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2015, 11:22

Obama chystá dvojbiliónovú novinku. Chce zdaniť zahraničné zisky Američanov

Obama v pondelok navrhne rozpočet na fiškálny rok 2016, ktorý počíta s deficitom 474 miliárd USD.

Americký prezident Barack Obama navrhne v rozpočte na nasledujúci fiškálny rok jednorázovú 14-percentnú daň na dva bilióny dolárov zatiaľ nezdanených zahraničných ziskov amerických spoločností. Získané prostriedky chce použiť na infraštruktúrne projekty, prezradil to podľa agentúry Reuters nemenovaný činiteľ Bieleho domu.

"Táto dočasná daň by znamenala, že spoločnosti musia teraz zaplatiť americkú daň z dvoch biliónov dolárov, ktoré už majú v zahraničí, namiesto toho, aby mohli zaplatenie všetkých amerických daní odkladať na neurčito," povedal činiteľ. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg by spoločnosti túto daň museli zaplatiť bez ohľadu na to, či peniaze vrátia späť do vlasti.

Obama v pondelok navrhne rozpočet na fiškálny rok 2016 v objeme 4 bil. USD. Tento rozpočet by mal podľa predpokladov skončiť v deficite vo výške 474 mld. USD, čo predstavuje zvládnuteľnú hodnotu 2,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) USA. Informácie v nedeľu priniesol denník New York Times.

Rozpočet počíta s tým, že hodnota deficitu sa bude do roku 2025 zvyšovať až na 687 mld. USD. Každoročne by mal stúpať aj dlh krajiny, pričom by sa mal dostať na 75 % HDP. Rozpočet obsahuje taktiež položku vo výške 105 mil. USD, ktorá má pomôcť pracovníkom, ktorých sa nepriaznivo dotknú dohody o voľnom obchode.
1 EUR = 1,1305 USD

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.