Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 00:00

Zaťažuje celé generácie. Británia ide splatiť takmer 300-ročný dlh

V auguste 1720 to prasklo. Britská spoločnosť South Sea Company sa pri svojom podnikaní v Južnej Amerike prešpekulovala a vydávala nekryté akcie. Následne skolabovali burzy a krajina upadla do recesie. Britská vláda vypracovala záchranný balík, ktorý dodnes pácha straty v štátnej kase. Informoval o tom denník New York Times.

V rozpočte stále figurujú miliónové dlhy a ešte tri storočia neskôr Briti stále platia úroky z časti tohto záväzku. Svetlo na konci tunela môžu poskytnúť rekordne nízke úrokové sadzby. Britská vláda chce splatiť aspoň časť dlhov, ktoré nahromadila za niekoľko storočí.

Minister financií George Osborne oznámil, že v priebehu budúceho roka splatí časť dlhu z čias 1. svetovej vojny a rovnako aj záväzky z 18. a 19. storočia. Súčasťou týchto dlhov sú peniaze na kompenzáciu otrokárov po zrušení otroctva, pomoc počas hladomoru v 19. storočí v Írsku či už spomínaná kauza South Sea Company.

V časoch, keď si vláda môže požičať za úrok 1,5 % a menej nedáva veľa zmyslu splácať úvery s ročným úrokom 2,5 až 4 %. No situácia Británie je aj mementom toho, ako sa vládne dlhy dokážu posúvať celými generáciami. V mnohých prípadoch mali byť dlhy splatené už veľakrát, no dlhopisy sa neustále kupovali a predávali a tak vláda donekonečna spláca len úroky. Do momentu, keď sa rozhodne splatiť celý dlh. Niektoré dlhopisy sú tak staré, že ich definitívne uzatvorenie bude vyžadovať súhlas parlamentu.

Jedným z dlhopisov, ktoré chce Osborne zaplatiť na budúci rok, je vojnový dlhopis s 3,5-percentným úrokom z roku 1932. V súčasnosti vlastní tento cenný papier viac než 120.000 ľudí, z čoho 38.000 má dlhopisy s nominálnou hodnotou menej než 100 libier (127,15 eura). Splatenie dlhu tak vyjde vládu na 1,9 miliardy libier.

Dlh z roku 1720 je najstarší a bol skonsolidovaný emisiou dlhopisov v roku 1853. Vlastníci cenných papierov dostanú ročný úrok 2,5 %. Bank of England vyčíslila pôvodný dlh na 4 milióny libier.

(1 EUR = 0,7865 GBP)

 

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.