Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2015, 15:57

Švajčiari sú pripravení na českú cestu intervencií, tlačí na nich aj Brusel

Švajčiarska národná banka (SNB) je podľa domácej vlády pripravená v prípade potreby opäť intervenovať na devízovom trhu, aby oslabila frank. Informovala o tom agentúra Reuters.

Menová politika centrálnej banky je s terajšími negatívnymi úrokmi "orientovaná na aktuálnu situáciu s naďalej výrazne nadhodnoteným frankom," uviedla dnes Spolková rada po stretnutí s guvernérom SNB Thomasom Jordanom. SNB bude v prípade potreby aktívna na devízovom trhu, dodala rada.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) signalizoval, že Rada guvernérov na najbližšom zasadnutí v decembri bude diskutovať o ďalšom uvoľnení menovej politiky, aby podporila rast ekonomiky a inflácie. Počíta sa zvýšením alebo predĺžením programu nákupu dlhopisov. Tento krok by podľa expertov zvýšil tlak na SNB.

Tento krok uvoľňovania menovej politiky však podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej nesúvisí s aktuálnou situáciou vo Francúzsku. "Vice-prezident ECB Vitor Constancio sa v súvislosti s útokmi na Paríž vyjadril, že môžu ovplyvniť dôveru spotrebiteľov a podnikateľov, a zvýšiť averziu voči riziku," dodala Muchová s tým, že program kvantitatívneho uvoľňovania má za cieľ zvýšiť likviditu v eurozóne a podporiť reálnu ekonomiku cez vyššie úvery.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.