Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2016, 16:48

Saudi prišli s novým návrhom, tvrdí Rusko. Ropa reagovala prudkým rastom

Saudská Arábia navrhla, aby ťažobné krajiny znížil produkciu ropy až o päť percent, a podporili tak ceny suroviny na svetových trhoch.

Povedal to dnes ruský minister energetiky Alexander Novak. Cena severomorskej ropy Brent po jeho vyhlásení stúpla o viac ako osem percent a vyšplhala sa na takmer 36 dolárov za barel. Neskôr však o časť ziskov prišla.

Predstavitelia Saudskej Arábie zatiaľ návrh oficiálne nekomentovali. "Saudská Arábia a krajiny OPEC z Perzského zálivu sú ochotné spolupracovať na akomkoľvek opatrení na stabilizácii ropného trhu," povedal agentúre Reuters nemenovaný delegát OPEC. Saudská Arábia je najväčším exportérom ropy na svete a najvplyvnejším členom kartelu OPEC.

"Teraz je to potrebné brať vážne. Kľúčové bude, či sa k tomu pripojí Rusko," uviedol zakladateľ energetickej skupiny PIRA Gary Ross. Analytička Brenda Kellyová zo spoločnosť London Capital Group však označila za nepravdepodobné, že sa navrhované zníženie ťažby naozaj uskutoční. "V minulosti tu boli pokusy, z ktorých nič nevzišlo," upozornila.

V prípade Ruska by päťpercentné zníženie zodpovedalo poklesu ťažby o zhruba pol milióna barelov denne. Predaj ropy a zemného plynu v Rusku zabezpečuje viac ako polovicu príjmov štátneho rozpočtu.

Novak dnes podľa agentúry Reuters tiež povedal, že padol návrh na stretnutí ministrov energetiky OPEC a ostatných ťažobných štátov. Dodal, že Rusko je na toto stretnutie pripravené. V polovici januára však Novak označil obmedzovanie ťažby ropy v koordinácii s členmi OPEC za nepravdepodobné.


Prečítajte si o lacnej rope: Ropa silno kolíše, očakáva riešenie najväčšieho problému posledných desaťročí


Ceny ropy sa od polovice roku 2014 kvôli výraznému previsu ponuky nad dopytom prepadli o viac ako 70 percent. Tento mesiac ceny ropy zostúpili až na dvanásťročné minima pod 30 USD za barel. Vďaka špekuláciám o znižovaní ťažby už ale z týchto miním stúpli o zhruba 30 percent, napísala agentúra Reuters.

Lacná ropa spôsobuje vážne problémy ropným spoločnostiam aj krajinám, ktoré sú silne závislé na príjmoch z predaja tejto strategicky dôležité suroviny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.