Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2015, 14:39

Zmiznúť musí Colgate aj Henkel. Rusi rozširujú embargo pre západ

Ruský úrad na ochranu práv spotrebiteľov Rospotrebnadzor prikázal maloobchodníkom stiahnuť z predaja sériu čistiacich prostriedkov z produkcie niekoľkých zahraničných firiem vyrábajúcich spotrebné tovary.

Úrad v utorok informoval, že niektoré produkty spoločností Henkel, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive a Clorox sa musia stiahnuť z predajní, pretože nevyhovujú ruským normám pre toxikologickú bezpečnosť. 

Na zozname "zakázaného" tovar sa objavil aj prostriedok na umývanie riadu Fairy Platinum, dovážaný do Ruska spoločnosťou Procter & Gamble z Česka, píše portál Lidovky.cz.

Rozsah sťahovania značiek zahraničných čistiacich prostriedkov nebol hneď známy. Miestne médiá uviedli, že sa to dotkne iba niektorých produktov a nie celých skupín výrobkov. Rospotrebnadzor uviedol, že robí ďalšie testy chemikálií pre domácností a čistiacich prostriedkov z produkcie iných výrobcov, ale neposkytol konkrétnejšie informácie.

Spoločnosť Henkel konštatovala, že od úradu Rospotrebnadzor nedostala nijaké upozornenie a že všetky jej produkty prešli v Rusku toxikologickou kontrolou a majú štátny certifikát bezpečnosti. "Snažíme sa zistiť, čo sa deje," uviedla hovorkyňa firmy Henkel Natalia Ovakimianová.

Vlani Rusko zakázalo dovoz mnohých potravín z Európskej únie a USA v reakcii na ich sankcie voči Moskve pre jej rolu v ukrajinskom konflikte. V tomto roku Rusko rozšírilo zoznam krajín, ktorých sa zákaz dovozu potravín týka. Okrem toho ruské rugulačné úrady obmedzili dovoz kvetov z Holandska, pričom ako dôvod uviedli zdravotné riziká.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.