Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2015, 00:00

Gréci sa zachraňujú, žiadajú miliardy

Atény musia ponúknuť uveriteľné a rýchle reformy, aby prežili, tvrdí eurozóna.

Európski lídri pritlačili gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a jeho nového ministra financií Euclida Tsakalotosa k múru. Obaja grécki lídri majú už iba štyri dni na rozťatie uzla neúspešných rokovaní. „Hoci sme mali v minulosti už viacero deadlinov, toto je už naozaj posledná šanca,“ komentoval aktuálnu situáciu okolo Grécka Donald Tusk, šéf Európskej komisie.

Prvý krok k záchrane urobil Tsipras už včera, keď požiadal o trojročný úver z eurovalu. Medzinárodný menový fond odhadol výšku pomoci, o ktorú Atény žiadajú, na 70 miliárd eur. Atény navyše sľúbili zaviesť niektoré reformy už od začiatku budúceho týždňa. Zatiaľ však stále nie je jasné, o aké reformy pôjde. Práve to je hlavný dôvod aktuálneho sporu s veriteľmi.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble aj slovenský kolega Peter Kažimír sú proti odpisu dlhov Atén.

Plán B už existuje

Už dnes má Grécko predstaviť detailný plán reforiem, ktorý sa musí pozdávať veľkej tr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.