Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2014, 14:27

Najlepšie krajiny sveta. Slovensko predbehla Zambia či Ghana

V novom rebríčku The Good Country Index sa Slovensko umiestnilo až v piatej desiatke. Predbehlo však susedné Česko.

Kolumbia, Zambia, Ghana a ďalšie krajiny s nelichotivým imidžom sú lepšími krajinami ako Slovensko. Tak je to podľa najnovšieho rebríčka The Good Country Index, ktorý porovnával krajiny podľa toho, ako veľmi prispievajú k budovaniu spoločného dobra v duchu humanizmu. Slovensko sa celkovo umiestnilo na 42. priečke.

Potopili nás zbrane
Najviac sme „pohoreli“ v otázkach mieru a bezpečnosti. Tu sa naša krajina nedostala ani do prvej stovky. V hodnotení nám priťažil fakt, že exportujeme zbrojársku techniku či komponenty na jej výrobu. Pokrivkávame aj v prípade internetovej bezpečnosti. Oproti iným krajinám sme ťahali za kratší koniec aj v poskytovaní rozvojovej pomoci krajinám, ktoré to najviac potrebujú. K najsilnejším stránkam Slovenska patrí rozvoj kultúry. Hlavne sloboda médií a cestovania.

Čas prijať zodpovednosť
„Krajiny by sa mali prestať správať ako ostrovy izolované od zvyšku sveta,“ vyhlásil pri príležitosti zverejnenia rebríčka nezávislý politický poradca z Británie Simon Anholt, ktorý zastrešuje nový projekt. Historicky prvé vydanie rebríčka porovnáva krajiny v 35 kategóriách na základe dát z medzinárodných inštitúcií ako Organizácia spojených národov či Svetová banka. Tento ročník prekvapivo vyhralo Írsko pred Fínskom a Švajčiarskom. „Žijeme v dobe, kedy všetky skutky krajín majú dopad na celý svet. Je čas, aby sme za tieto následky zobrali aj zodpovednosť. The Good Country Index má pomôcť tento proces naštartovať,“ povedal Anholt o motívoch vzniku nového rebríčka.

Pre národne cítiacich Slovákov je tu však aj dobrá správa. Slovensko o jednu priečku predstihlo Českú republiku. Naši „bratia“ nás síce porazili v oblasti napredovania vedy a technológií či rozvinutosti kultúry, v prípade ochrany životného prostredia a nastolovania prosperity a rovnosti malo Slovensko navrch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.