Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2014, 17:44

Nezamestnanosť v Grécku výrazne klesla

Miera nezamestnanosti v Grécku zaznamenala v 2. kvartáli tohto roka výrazný pokles, pričom sa dostala na 1,5-ročné minimum. Oznámil to dnes grécky štatistický úrad. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Podľa úradu dosiahla nezamestnanosť za obdobie od apríla do konca júna 26,6 %, zatiaľ čo v 1. kvartáli zaznamenala úroveň 27,8 %. Výsledok je pre grécku vládu pozitívny, keďže ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti od 4. štvrťroka 2012, keď nezamestnanosť dosiahla 26,2 %.

Menej priaznivou správou je, že až 74,4 % z 1,28 milióna nezamestnaných Grékov v 2. kvartáli bolo dlhodobo nezamestnaných. To znamená, že bez práce sú viac ako 12 mesiacov.

Počas gréckej hospodárskej krízy, ktorá sa začala v roku 2009 potom, ako sa ukázalo, že rozpočtový deficit je podstatne vyšší než Atény pôvodne uvádzali, prišlo o prácu takmer milión ľudí. Grécko krátko na to stratilo prístup k finančným trhom a v roku 2010 muselo požiadať o finančnú pomoc. Medzinárodní veritelia doteraz Aténam schválili dva záchranné úvery v celkovej hodnote 240 miliárd eur. Výmenou za ne však Grécko muselo pristúpiť na rozsiahle úsporné opatrenia a reformy.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.