Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2013, 16:00

Bohatý sever a chudobný juh? Všetko je inak

Správa merajúca majetok Európanov je natoľko škandalózna, že ju Nemecko tají.

Európou otriasa ďalšia explozívna správa. Je ňou záverečný report HFSC (Household Finance and Consuption Survey), informácie z ktorého sú pri súčasnej situácií v eurozóne tak škandálne, že sa ho štáty rozhodli radšej utajiť. Časť z neho však aj tak unikla, tému si všimol portál Business Insider.

So zmieneným prieskumom sa začalo ešte v decembri roku 2006 a cieľom bolo získať „mikroštrukturálne ekonomické informácie“ z jednotlivých štátov bloku. Vychádzalo sa z vlastných prieskumov, ale i oficiálnych štatistík únie a jednotlivých štátov. Išlo vôbec o prvý takýto veľký a podrobný prieskum v únii. Pracovali na ňom centrálne banky v jednotlivých krajinách, ECB ho mala zosumarizovať a pripraviť porovnanie.

Angela Merkelová. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Výsledky šokovali. A to až natoľko, že nemecká Bundesbanka sa ich rozhodla utajiť. „Je príliš politicky explozívny,“ citoval denník Frankfurter Allgemeine Zeitung neoficiálne vyjadrenia z prostredia banky.

Niektoré krajiny, napríklad susedné Rakúsko, ho však zverejnili. Ukazuje obrovskú nerovnováhu v príjmoch medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva – najbohatších päť percent obyvateľov vlastní takmer polovicu bohatstva v celej krajine. Naopak, celá polovica obyvateľov Rakúska vlastní spolu len 4 percentá majetku v krajine. Teda tá polovica Rakúšanov, ktorých príjem bol na opačnej strane príjmového spektra. Celá polovica krajiny tak vlastní majetok v priemere za 11-tisíc eur, väčšinou pozostáva z auta a nejakých úspor v banke. Až 83% z nich si totiž nemôže dovoliť bývať vo vlastnom, a tak platí podnájom. Majetok spodnej desatiny Rakúšanov je podľa správy dokonca menej ako tisíc eur.

Nelichotivé fakty o vzmáhajúcej sa chudobe aj v ostrovoch prosperity sú len jedna strana mince. Tou druhou je porovnanie situácie s inými krajinami, najmä na juhu kontinentu. Taliansko patrí tiež medzi krajiny, ktoré report zverejnili. Vyplýva z neho, že bohatstvo domácností sa od roku 1991 zvýšilo v priemere až o 56%, Taliani bohatli aj počas krízy, medzi rokmi 2008 a 2010 to bolo tempom až päť percent ročne.

Aj vďaka tomu je medián majetku tamojších obyvateľov až takmer 164-tisíc eur, čo je oproti rakúskym 76-tim tisícom viac ako dvojnásobok. Odborníci pritom odhadujú, že Bundesbankou utajované dáta vyzerajú podobne tým rakúskym. Svedčia o tom aj predchádzajúce štatistiky o hrozbe chudoby v Nemecku.

Viacerí odborníci upozorňujú síce na fakt, že tieto dáta nemožno porovnávať kvôli odlišným "vlastníckym kultúram“ v Európe (v Taliansku je rozšírené súkromné vlastníctvo bytov, v Nemecku sú zasa populárne štátom vlastnené prenajaté byty), zverejnenie správy môže byť pre kabinet Angely Merkelovej, ktorá onedlho vstupuje do volieb, katastrofou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.