Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2016, 18:23

Moslimské nepokoje hýbu s ropou, tá dnes prudko zdražela

Svetové ceny ropy začali nový rok výrazným rastom a severomorská ropa Brent sa prechodne vyšvihla až k 39 dolárom za barel.

Trh podporilo napätie medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré zvýšilo obavy o bezpečnosť dodávok z oblasti Blízkeho východu. Neskôr sa ale ceny vydali dole.

Okolo 17:00 Brent pridával 0,9 percenta na zhruba 37,60 dolára za barel, počas dňa sa ale jeho cena vyšplhala až na 38,99 dolára za barel, najviac za takmer tri týždne. Americká ľahká ropa WTI všetky zisky zmazala a odpísala si 0,2 percenta na 36,97 USD za barel. Ešte popoludní ale pridávala okolo troch percent.

Napätie spustila poprava

Saudská Arábia v nedeľu prerušila diplomatické styky s Iránom, dnes to po nej urobili Bahrajn a Sudán. Rijád tým reagoval na útok davu iránskych demonštrantov na saudské veľvyslanectvo v Teheráne. Diplomatickej roztržke medzi dvoma prednými ťažiarmi ropy predchádzala poprava šiitského duchovného Nimrat Bakir Nimrata v Saudskej Arábii, ktorá v Iráne vyvolala búrlivé protesty.

"Zvýšené geopolitické napätie medzi Saudskou Arábiou a Iránom viedlo hneď po otvorení trhu k zvýšeniu cien ropy," uviedla maklérska spoločnosť Phillip Futures.

Ceny ropy už počas dopoludnia časť vysokého rastu zmazali pod vplyvom prepadu čínskych akcií a prehĺbeniu obáv zo spomaľovania hospodárskeho rastu v Číne. Popoludní sa rast obnovil, obchodovanie ale bolo značne rozkolísané, ako ukázal neskorší pokles.

Zdroj: Money AM.com

Vlani sa ceny ropy už druhý rok po sebe výrazne prepadli. Oba hlavné typy, teda Brent aj WTI, stratili 30 až 35 percent. Na trhu pretrváva vysoký prebytok, ktorý je dôsledkom najmä rekordnej produkcie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Saudská Arábia zakazuje lety do Iránu

Saudskoarabský úrad pre civilné letectvo zastavil dnes všetky lety z a do Iránu. "Na základe oznámenia kráľovstva o prerušení diplomatických vzťahov s Iránom Generálny úrad pre civilné letectvo zastavuje všetky lety z a do Iránu," uviedol úrad vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr dnes avizoval, že Saudská Arábia preruší leteckú dopravu a obchodné vzťahy s Iránom a zakáže svojim občanom cestovať do tejto krajiny. Iránski pútnici sú však podľa neho v saudskoarabskej Mekke a Medine vítaní.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.