Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2015, 10:33

Apple sedí na 200 miliardách. Technologický kráľ je na vrchole

Apple oslavuje najúspešnejší rok vo svojej histórii. Zisky narástli o 30 percent a tržby o pätinu.

Americká spoločnosť Apple oznámila za 4. štvrťrok svojho obchodného roka 2014/2015 medziročný rast zisku o viac než 30 percent, keď ho potiahol prudký rast tržieb. Tie sa vďaka výraznému zvýšeniu predaja iPhonov zvýšili o viac než pätinu. Spoločnosť zároveň oznámila, že za celý obchodný rok zaznamenala rast tržieb na nový rekord. Informovali o tom agentúra DPA a portál RTTNews.

Firma uviedla, že zisk za 4. kvartál (skončil sa 26. septembra) dosiahol 11,1 miliardy amerických dolárov (10,04 miliardy eur), čo na akciu predstavuje 1,96 USD. Na porovnanie, v rovnakom období minulého roka predstavoval zisk 8,5 miliardy USD (1,42 USD/akcia). Medziročne to znamená rast o 30,6 percenta. Firma tak prekonala odhady analytikov, ktorí počítali s rastom zisku na 1,88 USD/akcia.

Najväčšia spoločnosť sveta zároveň výrazne zvýšil množstvo hotovosti, ktoré vlastní. V súčasnosti spoločnosť sedí na 206 miliardách, čo je oproti minulému roku nárast o tretinu, píše USA Today. Za takúto sumu peňazí by mohol Apple dať každému slovenskému dôchodcovi 137 tisíc eur. To by zabezpečilo pri priemerných dôchodkoch zabezpečenie 337 pravidelných mesačných platieb, teda viac ako 28 rokov. 

Tržby sa zvýšili o 22 percent zo 42,1 miliardy na 51,5 miliardy USD. Aj v tejto oblasti spoločnosť prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali rast tržieb na 51,1 miliardy USD.

Pod rast tržieb sa podpísalo výrazné zvýšenie predaja iPhonov. Spoločnosť ich vo 4. kvartáli predala 48 miliónov, o 22 percent viac než v rovnakom období minulého obchodného roka. Predaj inteligentných telefónov, ktoré sa na tržbách firmy podieľajú takmer dvomi tretinami, tak bez problémov vykompenzoval pokles predaja iPadov. Ich predaj zaznamenal pokles o 20 percent na 9,89 milióna.

Pod úspešný štvrťrok sa veľkou mierou podpísali výsledky firmy zaznamenané v Číne. Tržby v tejto krajine sa takmer zdvojnásobili na 12,5 miliardy USD a čínsky trh tento rok vytlačil Európu z druhého miesta v rebríčku najväčších trhov Apple. Na prvom mieste zostávajú USA. Na americkom trhu sa tržby zvýšili medziročne o 10 percent.

Apple ani teraz nezverejnil podrobnejšie informácie, čo sa týka predaja hodiniek Apple Watch. Uviedol len, že v kategórii, ktorá zahrňuje Apple Watch a iné produkty, vzrástli tržby vo 4. štvrťroku o 61 percent. Ako v tejto kategórii boli úspešné hodinky, ktoré prišli na trh v apríli, ale firma neuviedla.

Za celý obchodný rok dosiahla spoločnosť zisk 53,4 miliardy USD pri tržbách na úrovni 233,7 miliardy USD. V prípade tržieb to znamená nový rekord.

Firma Apple zároveň oznámila odhad tržieb na 1. kvartál súčasného obchodného roka 2015/2016. Spoločnosť predpokladá, že tržby dosiahnu od 75,5 miliardy do 77,5 miliardy USD.
1 EUR = 1,1061 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.