Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 17:19

Rok miliardárov: Gates zbohatol, Rusom krvácajú účty

Spoluzakladateľ softvérového gigantu Microsoft Bill Gates zostal najbohatším človekom na svete aj v roku 2014. Jeho majetok podľa agentúry Bloomberg od začiatku roka stúpol o 9,1 miliardy na 87,6 miliardy dolárov (dva bilióny korún). Slovensko v rebríčku zástupcu nemá, susedné Česko v rebríčku zastupuje Petr Kellner, ktorý medzi boháčmi obsadil 120. priečku.

Najbohatší bohatli

Celkový majetok štyroch stoviek najbohatších ľudí sveta sa tento rok zvýšil o 92 miliárd dolárov na 4,1 bilióna dolárov. Českú republiku v tejto skupine zastupuje iba Petr Kellner, ktorého majetok klesol o 1,4 miliardy dolárov na desať miliárd dolárov (228 miliárd korún). V rebríčku mu tak patrí 120. priečka.

Druhé miesto obsadil americký investor Warren Buffett, ktorý začiatkom decembra odsunul na tretiu priečku mexického telekomunikačného magnáta Carlosa Slima.

Najvýraznejší nárast majetku tento rok zaznamenal Jack Ma, spoluzakladateľ najväčšieho čínskeho internetového obchodu Alibaba Group Holding. Jeho imanie sa zvýšilo o 25,1 miliardy dolárov, teda takmer o 700 percent, na 28,7 miliardy dolárov. V rebríčku mu tak patrí 22. priečka. Akcie spoločnosti Alibaba v septembri vstúpili na newyorskú burzu a ich cena odvtedy stúpla o viac ako polovicu, upozorňuje Bloomberg.

Rusi chudobnejú

Výrazný pokles hodnoty majetku tento rok naopak zažili niektorí ruskí miliardári. Oceliarsky magnát Ališer Usmanov napríklad prišiel o 6,5 miliardy dolárov. Na pozíciu najbohatšieho Rusa ho tak podľa údajov agentúry Bloomberg vystriedal Viktor Vekselberg, ktorý pôsobí napríklad v energetike a produkcii kovov.

Ruská ekonomika sa teraz stretáva s negatívnymi dopadmi nízkych cien ropy a západných sankcií. To pocítila aj Kellnerova skupina PPF, ktorá má v Rusku viacero veľkých investícií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.