Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2015, 00:00

Firmy stratili milióny. Kvôli papieru

Stovky obnoviteľných zdrojov prišli o podporu zelenej energie. Nesplnili si totiž informačnú povinnosť. Štát tak môže ušetriť až 100 miliónov eur.

Pred piatimi rokmi to vyzeralo ako biznis, na ktorom nemôžu prerobiť. Štát začal podporovať produkciu obnoviteľných zdrojov energie. Lákadlo bolo jasné. Producenti mohli dodávať energiu do siete počas 15 rokov za vyššiu ako trhovú cenu. Do zelenej energie sa na Slovensku, podobne ako v okolitých štátoch, podnikatelia zahryzli s veľkou chuťou. Štatistiky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) z roku 2013 hovoria o 2 700 výrobcoch zelenej elektriny.

Takmer polovica z nich však podporu na tento rok stratila. Hrubý odhad regulátora pritom hovorí o 1 200 subjektoch. Straty sa môžu šplhať až do výšky 100 miliónov eur. Dôvod? Nesplnili si oznamovaciu povinnosť. O podporu takto prišla i firma EnergoTerra z Popradu. Konateľ František Lizák hovorí, že zásluhou jedného papiera stratili 800-tisíc eur. Lizák rozhodnutie považuje za likvidačné. Zo stovky zamestnancov firma preto od februára posiela na úrad práce takmer 40 ľudí. „Vyzerá to s nami na infarkt. Počas zápasu sa menia pravidlá. Kto pripravil toto rozhodnutie, je zločinec,“ tvrdí. A nie je sám.

Stovky ďalších

Firmy o sľúbené privilégium prichádzajú preto, lebo si nesplnili administratívnu povinnosť. Úradníkom sa s nimi podarilo vybabrať pomocou novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie z pera ministerstva hospodárstva. Tá totiž zaviedla sankciu na tých, ktorí do 15. augusta neinformujú ÚRSO a distribučné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.