Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2014, 16:40

Česká koruna sa už ku kurzu voči euru spred intervencie nevráti

Česká národná banka (ČNB) v novej správe o inflácii varuje, že po tom, čo ju centrálni bankári prestanú udržovať korunu slabú, nemožno očakávať, že sa voči euru a doláru vráti na hodnoty pred minuloročným novembrom. Informuje český portál E15.

"V medziobdobí dochádza k priesaku slabšieho kurzu koruny do cenovej hladiny a ďalších nominálnych veličín", uvádza sa v prognóze. Zrozumiteľne: Koruna by dnes aj bez zásahu ČNB bola slabšia ako vlani na jeseň.

ČNB plánuje používať slabú korunu ako nástroj menovej politiky - úrokovú sadzbu 0,05 % už znížiť nemôže - najmenej do roku 2016. Pôvodne sa hovorilo o skončení obdobia slabej koruny už v tomto roku.

Naštartovanie ekonomiky pomocou slabej koruny a drahého dovozu však trvalo očividne dlhšie, než si centrálna banka predstavovala na začiatku účinnosti svojich opatrení. ČNB si od slabšej koruny vlani v novembri predstavovala, že na konci tohto roku dosiahne inflácia 2,2 % a ekonomika prírastok 2.1 %.

Inflácia však zostáva výrazne nižšia. V druhom štvrťroku jej ročná úroveň bola len 0,2 %, čo je hlboko pod jej 2-% inflačným cieľom.

ČNB teraz odhaduje, že spotrebiteľské ceny v tomto roku vzrastú o 0,4 % a hrubý domáci produkt dosiahne prírastok 2,9 %. Je však nejasné, aký podiel na výsledku bude mať slabšia koruna.

Centrálna banka však zostáva optimistickou, očakáva, že sa inflácia odštartuje ešte v tomto roku. "Od tretieho štvrťroka sa bude inflácia postupne zvyšovať a v druhej polovici budúceho roka sa vráti k 2-% cieľu. V jeho blízkosti sa bude pohybovať aj v roku 2016", uvádza sa v správe ČNB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.