Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2016, 10:03

Japonci prekvapili trhy, zaviedli negatívnu sadzbu

Japonská centrálna banka (BOJ) prvýkrát zavádza negatívny úrokovú sadzbu. Týmto krokom, ktorý finančné trhy veľmi prekvapil, chce banka podporiť hospodárske oživenie. Menový výbor banky vo svojom vyhlásení oznámil, že zavádza poplatok 0,1 percenta na niektoré vklady komerčných bánk v centrálnej banke a ak to bude potrebné, sadzbu posunie do záporného pásma ešte viac. Rozhodnutie banky viedlo ku skokovému rastu cien akcií na burze v Tokiu.

Finančné trhy čakali, že centrálna banka žiadny krok v tomto smere nepodnikne, respektíve že len mierne zvýši program nákupu dlhopisov. Ten je teraz v objeme 80 biliónov jenov (607 miliárd eur) ročne a zahŕňa nákupy štátnych dlhopisov a ďalších aktív. Tento program ale dnes banka ponechala bezo zmeny.

Centrálna banka dúfa, že zavedením negatívnych úrokov prinúti komerčné banky, aby peniaze radšej požičiavali, čo by malo stimulovať investície a rast. Záporné úrokové sadzby patria medzi agresívne nástroje menovej politiky, prvýkrát ich v roku 2014 zaviedla Európska centrálna banka (ECB).

BOJ spresnila, že rozdelí vklady komerčných bánk do troch skupín s kategóriami pozitívna, nulová a negatívna úroková sadzba. Dodala, že s touto politikou bude pokračovať tak dlho, kým sa nepodarí dosiahnuť cieľ dvojpercentnej inflácie. Súčasne banka predĺžila termín na dosiahnutie tohto cieľa z konca roka 2016 na polovicu roku 2017. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín, podľa dnešnej správy predstavovala 0,5 percenta.

Hlavný index japonských akcií Nikkei 225 po oznámení banky spevnil až o tri percentá, hor sa vydali aj niektoré ďalšie trhy v Ázii. Prudko naopak oslabil kurz japonského jenu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.