Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2014, 00:00

Je tu revolúcia v úsporách. Banky prepisujú termiňáky

Slováci utekajú od obľúbeného produktu. Finančné domy tak okresávajú ponuku sporiacich účtov.

Vyše miliarda eur. Asi takáto suma ubudla na terminovaných účtoch Slovákov. Nejde o žiadnu krádež, sporitelia jednoducho utekajú od produktu, ktorý prestáva byť atraktívny. V preklade – ľuďom zarába výrazne menej ako doteraz.

Na to reagujú už aj naše finančné domy. Tie začali prekopávať svoje ponuky. „Širokú ponuku 39 vkladových produktov sme upravili na štyri,“ potvrdila pre HN hovorkyňa Poštovej banky Lenka Lendecká. Banka odmieta, že by tak robila kvôli nezáujmu. Cieľom má byť zjednodušenie ponuky.

Nie je pritom jediná. Zmeny v produktovom rade robí aj Sberbank či ČSOB banka. Tá už skôr zrušila 7-a 14-dňové terminované vklady. „Klienti mali o ne nízky záujem. Uprednostňujú sporiace účty,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. Poukazuje na to, že úspory klientov na sporiacich účtoch v banke „narástli oproti roku 2012 o 29 percent.“


Čítajte viac: Banky skresali ponuku „termiňákov“


Podľa analytikov je motivácia ľudí aj finančných domov pomerne jasná. Len za posledné približne dva roky priemerná úroková sadzba pre termínované vklady klesla o viac ako percento – konštatoval výkonný riaditeľ internetového portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik. Ako dodal, to samozrejme, musí prejaviť aj na poklese záujmu ľudí o tieto vklady.

Jeden z najpopulárnejších spôsobov sporenia u nás takýmto spôsobom doplatil na kroky Európskej centrálnej banky. Tá chcela rozhýbať ekonomiky na Starom kontinene a zlacnila požičiavanie peňazí. Výsledok? Kým pred dvoma rokmi sa úspory na ročnom termiňáku úročili na úrovni 2,6 percenta, teraz je číslo takmer o percento nižšie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.