Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2015, 00:00

Gréci sklonili hlavy. Žiadajú o pomoc

Hrozba bankrotu Atény sú ochotné podriadiť sa požiadavkám veriteľov, i keď s drobnými výhradami.

Grécko neposlalo do konca júna 1,6-miliardovú splátku Medzinárodnému menovému fondu a ocitlo sa v technickom bankrote. V praxi to znamená, že ak Gréci do konca júla nevyrovnajú svoje pohľadávky, skrachujú.

Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa sa teraz snaží tomuto čiernemu scenáru predísť. Včera ukázala pokoru a na poslednú chvíľu požiadala o ďalších 29 miliárd eur z nového záchranného programu alebo o predĺženie toho starého, ktorý vypršal na konci júna. To by im umožnilo finančne prežiť ďalšie dva roky. Zato súhlasila s úsporným plánom veriteľov, i keď s drobnými výhradami.

Ústupky Tsiprasa

Tsiprasov kabinet okrem toho požiadal Medzinárodný menový fond o odklad splátky, ktorú mal poslať do utorňajšej polnoci. Fond teoreticky môže Aténam vyhovieť. I keď doteraz hral prísneho veriteľa, ktorý odmieta ustupovať.

Podľa listu, ktorý zverejnil britský denník Financial Times, je Tsiprasova vláda ochotná prijať návrhy na zvýšenie DPH. Chce si však ponechať daňové úľavy pre niektoré grécke ostrovy. V penzijnej reforme súhlasí Tsipras so zvyšovaním veku odchodu do dôchodku na 67 rokov do roku 2022. Začať s touto reformou chce už v októbri, hoci pôvodne to odmietal a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.