Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2015, 11:20

Banková rada NBS má nového člena

Bankovej rade Národnej banky Slovenska pribudol piaty člen. S účinnosťou od nedele 15. marca sa ním totiž stal Ľuboš Pástor, ktorého do funkcie vymenovala na návrh guvernéra centrálnej banky vláda vo februári. Ľuboš Pástor od roku 1999 prednášal finančnú ekonómiu na Chicagskej univerzite. V roku 2003 bol vymenovaný za docenta, v roku 2005 za profesora.

Pástor tak doplnil štvoricu aktuálnych členov bankovej rady, ktorými sú okrem guvernéra Jozefa Makúcha a viceguvernéra Jána Tótha aj Vladimír Dvořáček a Karol Mrva. Doteraz poslednými personálnymi udalosťami v bankovej rade Národnej banky Slovenska bolo januárové potvrdenie Jozefa Makúcha na poste guvernéra centrálnej banky na ďalšie funkčné obdobie a predtým vlaňajšie vymenovanie Vladimíra Dvořáčka za člena bankovej rady. Nahradil vtedy Štefana Králika, ktorému 1. apríla uplynulo päťročné funkčné obdobie.

Napriek posilneniu o nového člena však banková rada Národnej banky Slovenska stále nebude pracovať v plnej sile. Podľa zákona o Národnej banke Slovenska totiž banková rada pozostáva zo šiestich členov, ktorými sú guvernér, dvaja viceguvernéri a traja ďalší členovia. Druhý viceguvernér chýba banke už dlhšie obdobie. Prvým je od roku 2012 Ján Tóth, druhý odvtedy vymenovaný nebol.

Banková rada Národnej banky Slovenska je najvyšším riadiacim orgánom centrálnej banky. Guvernéra a viceguvernérov vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády po ich schválení Národnou radou Slovenskej republiky. Dvoch ďalších členov bankovej rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh guvernéra Národnej banky Slovenska. Funkčné obdobie členov bankovej rady je päťročné. Na čele Národnej banky Slovenska pôsobí od 12. januára 2010 guvernér Jozef Makúch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.