Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2013, 00:00

Daňový raj Slovákov už končí

Pre Slovákov obľúbené Luxembursko oznámilo, že sa vzdá bankového tajomstva.

Jeden z najobľúbenejších daňových rajov Slovákov – Luxembursko – už nebude bezpečným úkrytom pre peniaze. „Nechceme sa už spoliehať na klientov, ktorí chcú iba ušetriť na daniach,“ oznámil historickú zmenu luxemburský minister financií Luc Frieden.

Krajina tak začne spolupracovať na výmene bankových informácií, čím sa vzdá bankového tajomstva. A nová stratégia znie: klientov má k nám lákať kvalita služieb a nie to, že sa vyhnú vysokým daniam.

Snímka: REUTERS
Zdroj: REUTERS
Práve nízke dane sú zatiaľ najväčším lákadlom aj pre Slovákov. Podľa údajov spoločnosti Bisnode tam vlani malo sídlo takmer štyristo našich firiem, iba v porovnaní s rokom 2011 ich pribudlo takmer 50. Plánované zrušenie bankového tajomstva ich chuť podnikať v Luxembursku však ovplyvniť nemusí. „Sú to dve rozdielne veci,“ porovnáva bankové tajomstvo a nízke dane odborník na daňovú optimalizáciu firmy Akont Michal Friedberger.

Luxembursko zverejnilo novinku v čase, keď medzinárodná skupina investigatívnych novinárov na pokračovanie odtajňuje majiteľov účtov v daňových rajoch. Podľa Friedbergera to však bude znamenať iba toľko, že ľudia alebo firmy si svoje majetky prevedú do iných destinácií. Najčastejšie sa aj v prípade Slovákov spomínajú Spojené arabské emiráty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.