Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2016, 11:03

V Číne nastal panický výpredaj. Za všetkým hľadajte ropu

Čínske akcie sa dnes opäť prepadli.

Ďalší panický výpredaj bol spôsobený pokračovaním poklesu globálnych akciových trhov a cien ropy. Šanghajský index Composite rovnako ako Šen-čenský index Component dnes stratili vyše 6 percent. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Neistí investori

Index CSI300, na ktorom sú najväčšie firmy kótované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, dnes padol o 6 percent na 2940,51 bodu. Šanghajský Composite klesol o 6,4 percenta na 2749,79 bodu. Technologický index ChiNext dnes uzavrel so stratou vyše 7 percent.

Čínske akcie prudko padli predovšetkým v poslednej hodine obchodovania. Investori sú si zrejme neistí, či vláda bude pokračovať v rozsiahlych intervenciách na stabilizáciu kurzov.

Najvyššia denná injekcia

Od začiatku roka akcie v Číne už klesli o 22 percent. Dôvodom sú obavy zo spomalenia ekonomiky a zmätky okolo devízovej politiky centrálnej banky.

Ceny ropy v Ázii klesali, čo spôsobilo straty ropným firmám na čele so spoločnosťami PetroChina a Sinopec. Dôvodom poklesu cien ropy sú obavy z nadmerných dodávok na trhu, ktoré podporilo posledné vyhlásenie Iraku o rekordnej ťažbe a tiež obavy o dopyt.

Náladu na trhu nepodporila ani správa, že do obchodov na finančnom trhu zasiahla čínska centrálna banka, ktorá uskutočnila jednu zo svojich najväčších denných operácií na trhu. Banka dnes podľa obchodníkov v snahe podporiť likviditu pred lunárnym Novým rokom poskytla peňažnému trhu 440 miliárd jüanov (61 miliárd eur), čo bola najvyššia denná finančná injekcia za tri roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.