Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2014, 04:25

Slobodných krajín pribúda. Pozrite sa, ako sa zmenil svet za štyridsať rokov

Putinove Rusko zaraďuje americká mimovládna organizácia už osem rokov medzi neslobodné krajiny sveta.

Svet je dnes síce podstatne slobodnejšie miesto ako pred 40 rokmi, no vyzerá to, že šírenie slobody sa zastavilo. Celková miera slobody vo svete totiž podľa hodnotenia americkej mimovládnej organizácie Freedom House klesla v roku 2013 už ôsmy rok po sebe.

Mapa ukazuje, ako sa napríklad neslodobný Sovietsky zväz v roku 1991 rozpadol na niekoľko čiastočne slobodných krajín. Podľa hodnotenia Freedom House sa však Rusko pod vedením Vladimíra Putina od roku 2004 opäť pravidelne umiestňuje ako neslobodné. Na hodnotenaich sa prejavila aj arabská jar a krajiny ako Tunisko a Lýbia sú od roku 2012 vedené ako čiastočne slobodné.

Jedny z najvážnejších udalostí minulého roku sa podľa Freedom House odohrali v Egypte, kde bol demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursi zvrhntý vojenským prevratom.

Najhoršie hodnotenie získala Sýria. Režim Bašára al-Asada síce odvrátil časť kritiky tým, že súhlasil s likvidáciou chemických zbraní, no občianska vojna tu pokrakčuje v zostrenom tempe. Chemické zbrane navyše nikdy neboli hlavnou súčasťou jeho stratégie v boji proti opozícii a ich odstránenie teda nemalo žiaden efekt na priebeh občianskej vojny konvenčnými zbraňami.

Americká mimovládna organizácia Freedom House hodnotí politické a občianske slobody vo všetkých krajinách sveta už od roku 1972. Za obe oblasti dostáva každá krajina dve číselné hodnotenia na škále 1-7, pričom každé z nich je založené na 25 detailnejších indikátoroch. Obe hodnotenia sú potom spriemerované do finálneho skóre, ktoré ukazuje, či v krajine panuje sloboda, čiastočná sloboda, alebo nesloboda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.