Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2016, 14:55

Nemecko prekvapil obrovský rozpočtový prebytok, na utečencov dá miliardy

Nemecko vlani dosiahlo rozpočtový prebytok 12,1 miliárd eur. Jedná sa o dvojnásobok toho, čo vláda očakávala.

Berlín peniaze použije okrem iného na ubytovanie a integráciu utečencov, uviedol v stredu nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, píše iDnes.cz.

Ľahšia cesta pre Schäuble

Nemecký týždenník Der Spiegel o výške prebytkového rozpočtu špekuloval už minulý týždeň. Berlínskej kase pomohla dobrá hospodárska situácia aj vyšší výber daní. Vláda pôvodne očakávala prebytok 6,1 miliardy eur.

"Ak to bude možné, bez dlhu chceme byť aj tento rok," uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Vyšší prebytok za rok 2015 bude znamenať, že pre ministra financií Wolfganga Schäubleho bude ľahšie udržať vyrovnaný rozpočet tiež v tomto roku, napriek rastúcim nákladom na príliv utečencov.

Miliardy eur na utečencov

Náklady na riešenie utečeneckej krízy by tento rok podľa hospodárskeho inštitútu DIW (Deutschen Instituts für Wirtschaftsforschung) mohli dosiahnuť 15 miliárd eur a v roku 2017 až 17 miliárd eur, uviedol nemecký denník Südwest Presse. Len vlani do Nemecka dorazil minimálne milión migrantov. Hovorí sa aj o tom, že ďalších až 300 tisíc utečencov sa v krajine pohybuje bez registrácie.

Sám minister vlani uviedol, že náklady na integráciu a ubytovanie migrantov zaťaží nemecký rozpočet sumou 20 miliárd eur, to predstavuje 0,6 percenta HDP celej spolkovej republiky.

Tohtoročný rozpočet Nemecka počíta s príjmami a výdavkami 316,9 miliardy eur. Nemecký rozpočet tak bude tretí rok v rade vyrovnaný. Pred rokom 2014 Nemecko hospodárilo s prebytkom naposledy v roku 1969.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.