Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2014, 12:28

Srbsko si požičalo 300 miliónov. Kvôli záplavám

Svetová banka (SB) schválila Srbsku úver vo výške 300 miliónov USD (237,79 milióna eur) na zotavenie ekonomiky a obnovu infraštruktúry a energetického sektora, ktorý vážne poškodili rozsiahle májové záplavy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Silné dažde, aké si nepamätá ani najstaršia generácia obyvateľov Srbska, spôsobili rozsiahle záplavy. Rieky strhli mosty, zničili cesty, odplavili domy a spôsobili Srbsku škody odhadom za 1,5 miliardy eur. To zapríčinilo recesiu srbskej ekonomiky a skomplikovalo vláde snahu o konsolidáciu verejných financií a zníženie rozpočtového schodku, ktorý tento rok dosiahne odhadom 8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

SB zároveň schválila Srbsku odklad splácania úveru na obdobie 18 rokov, čo pomôže krajine pokryť dopyt po energiách, vybudovať znova infraštruktúru, podporiť farmárov v oblastiach, ktoré zasiahli povodne, a zlepšiť ochranu pred prírodnými katastrofami.

Srbsko musí totiž po záplavách dovážať elektrinu na pokrytie dopytu, aby sa vyhlo hrozbe energetickej krízy počas zimy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.