Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2016, 00:00

Slovákov delí od lacných hypoték pre všetkých už len pár týždňov

Nový zákon o úveroch na bývanie tlačí banky do tvrdšieho boja o klienta. Môže sa to premietnuť aj na úrokoch.

Ak ste patrili medzi tých „smoliarov“, ktorí si hypotéku vybojovali pred troma rokmi a dnes splácate mesačne aj 490 eur, mali by ste zvážiť zmenu. Už v druhej polovici marca vstupuje do platnosti nový zákon, ktorý mení podmienky predčasného splatenia, resp. výmeny hypotéky. A banky sa na túto zmenu pripravili. „Nový zákon posunul najzaujímavejšie obdobie predaja hypoték o dva mesiace dopredu. Banky samy nevedia, čo sa bude diať, a preto budú iba reagovať na správanie klientov,“ myslí si Pavol Škriniar, analytik webu Finančná hitparáda.


Čítajte viac: Lacné hypotéky nevydržia večne


Čo všetko sa mení? Kým doteraz vám banka za predčasné splatenie hypotéky vyrubila poplatok vo výške štyroch až piatich percent zo splatenej sumy, po novom to bude iba jedno percento. A viacerým sa takáto „pokuta“ oplatí viac, ako ostávať pri vysokých úrokoch z minulých rokov. Keď ste si pred pár rokmi zafixovali napríklad 4,25-percentný úrok na požičaných stotisíc pri 30 rokoch splácania, mesačne vám z účtu odchádza viac okolo 490 eur. Ak by sa vám teraz podarilo vyjednať úrok 1,75 percenta, vaša splátka razom spadne na 350 eur mesačne.

Aj preto sa očakáva veľký záujem klientov. Na druhej strane, nový zákon môže mať aj opačný efekt na úroky na hypotékach. Podľa analytikov môže spôsobiť aj to, že banky si budú kompenzovať straty zvyšovaním úrokov alebo iných poplatkov. „Ak by došlo k masívnemu refinancovaniu starého portfólia s vyššími úrokmi, tak banky pristúpia k opatreniam, ktorými si budú straty kompenzovať. Či už formou vyšších poplatkov, obmedzenia dlhších fixácií alebo aj vyšších úrokových sadzieb,“ myslí si senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi. Podobný scenár sa totiž už odohral napríklad v Taliansku alebo v Belgicku, kde legislatíva obmedzila poplatok za predčasné splatenie a odrazilo sa to na zvýšení sadzieb.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.