Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2016, 12:58

Čína zachraňuje svoju ekonomiku, investuje desiatky miliárd do nových projektov

Čína schválila investície do deviatich infraštruktúrnych projektov v hodnote zhruba 152,4 miliardy jüanov (21,3 miliardy eur). Oznámila to dnes podľa agentúry Reuters čínska štátna plánovacia komisia. Peniaze pôjdu na výstavbu diaľnic či mostov.

Vláda v Pekingu zvyšuje výdavky na infraštruktúru, aby znovu posilnila domácu ekonomiku, ktorú zrejme čaká najpomalší rast za viac ako desať rokov.

Šéf Ázijskej rozvojovej banky (ADB) Takehiko Nakao dnes podľa agentúry AP vyhlásil, že druhá najväčšia ekonomika sveta porastie v tomto roku podľa neho o 6,7 percenta, napriek nervozite ohľadom klesajúcej hodnoty čínskej meny a nedávnemu prepadu čínskych akcií. V porovnaní s inými krajinami je čínsky rast podľa neho "stále veľmi vysoký". Rast čínskej ekonomiky za minulý rok ADB odhaduje na 6,9 percenta.

Za spomaľovaním stojí starnutie populácie, slabnúca migrácia vidieckeho obyvateľstva do miest, vyššie mzdy a vyšší príjem na obyvateľa i opatrenia, ktoré sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, uviedol Nakao. Kvôli týmto faktorom je vraj pre Čínu zložitejšie udržať úchvatné tempo, ktorým jej ekonomika rástla v minulosti.

Nakao dnes tiež odmietol obavy z menovej vojny, ktorú by podľa niektorých hlasov Čína mohla odštartovať v Ázii. Nedávne znehodnocovanie jüanu vyvíja tlak na ďalšie ázijské štáty, aby oslabili svoje meny, a mohli tak naďalej konkurovať čínskemu vývozu. Podľa Nakaoa ale pokles hodnoty čínskej meny zodpovedá vývoju na trhu a žiadna "umelá intervencia" za ním nestojí.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.