Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2014, 16:57

Chudoba na Slovensku ohrozuje najmä deti. Dôchodcov najmenej

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Chudoba na Slovensku je na ústupe napriek tomu, že rok 2012 bol ekonomicky a hospodársky zložitý. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu chudoby, výsledky ktorého dnes prezentoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Slovensko sa naďalej zaraďuje medzi krajiny s najväčšími sociálnymi rozdielmi. V roku 2012 bolo rizikom chudoby ohrozených 12,8 % obyvateľov Slovenska, čo je takmer 695.000 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom nastal mierny pokles počtu ľudí ohrozených chudobou, a to o 0,4 %, čo predstavuje v absolútnych číslach približne pokles o 22.000 ľudí," informovala na dnešnom stretnutí s novinármi predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová.

Hranica rizika chudoby bola celoeurópsky stanovená na 4042 eur na osobu a rok, pre jednočlennú domácnosť prestavuje 337 eur na mesiac. Chudobou sú na Slovensku najviac ohrození nezamestnaní (43,8 %), neúplné domácnosti s deťmi (30,1 %) a viacdetné rodiny s troma a viac závislými deťmi (29,9 %).

Vekovou skupinou, ktorá je najviac ohrozená príjmovou chudobou, sú deti vo veku do 18 rokov (20,3 %). Najmenšia miera chudoby sa viaže na najvyššiu vekovú kategóriu 65-ročných a starších obyvateľov Slovenska (6 %).

Výberové zisťovanie v domácnostiach o príjmoch a životných podmienkach EU SILC, ktoré podáva komplexný obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach, sa na Slovensku realizuje už deviaty rok. V súčasnosti sa povinne uskutočňuje vo všetkých 28 krajinách EÚ, navyše aj v Nórsku a na Islande, a to podľa zjednotenej metodiky.

"Používa sa celoeurópsky jednotná metodika. Na základe zisťovania sa produkuje rozsiahly súbor indikátorov, nielen pre medzinárodné porovnania príjmovej nerovnosti, chudoby a sociálneho vylúčenia, ale aj na účely sledovania indikátorov stratégie EÚ 2020 a pre produkciu a indikovanie európskych indikátorov kvality života," priblížila predsedníčka ŠÚ SR. "Chudoba je v súčasnosti považovaná za jeden z najpálčivejších problémov. Medzinárodné spoločenstvo vníma chudobu ako fenomén, ktorého dôsledky treba zmierňovať, ak nemá byť brzdou ďalšieho spoločenského rozvoja," konštatovala Benkovičová. Poznamenala tiež, že žiadny štatistický výskum neumožní postihnúť všetky aspekty a dimenzie prejavov chudoby.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR realizoval zisťovanie v mesiacoch apríl až máj 2013 prostredníctvom štandardizovaných dotazníkov v náhodne vybraných domácnostiach. Dotazníky dostalo takmer 6000 domácností vo viac ako 300 obciach Slovenska. Údaje, ktoré zhromaždil, vypovedajú o situácii v slovenských domácnostiach v roku 2012.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.