Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2014, 16:40

V Rusku zlacnela vodka. V rámci boja proti alkoholizmu

Po kampani, ktorá mala vyššími cenami liehovín pomôcť v boji proti alkoholizmu, začali Rusi nakupovať na čiernom trhu. Štát chce preto budúci rok zlacnieť vodku. Minimálna cena pollitrovej fľaše liehoviny v spadne vo februári o 16 percent na 185 rubľov (necelé tri eurá). Na svojom webe to oznámil ruský regulátor trhu s alkoholom.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň oznámil, že kvôli príliš vysokým cenám alkoholu niektorí zákazníci radšej kupujú pašovaný a nelegálny alkohol. To marí vládne plány v boji s alkoholizmom. Výroba oficiálnej vodky klesla od tohtoročného januára do novembra o 17 percent, píše agentúra Bloomberg.

"Ide o populistické gesto, vzhľadom na to, že Rusko padá do ekonomickej krízy, ktorá môže trvať niekoľko rokov," povedal Vadim Drobiz zo spoločnosti Ciffra zaoberajúcej sa výskumom trhu s alkoholickými nápojmi. "Ceny ruskej vodky sú v pomere k príjmom najvyššie na svete. A reálne príjmy klesajú, "dodal.

Ruských zákazníkov dusia sankcie, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny kvôli jeho postoju ku kríze na Ukrajine. Rubeľ tento rok prudko klesol až o polovicu a ekonomika začína mať problémy. Inflácia prvýkrát za viac ako päť rokov prekročila hranicu 10 percent.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.