Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2015, 14:11

ECB znížila kľúčovú sadzbu: Je to šok. Čakalo sa, že urobí oveľa viac

Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila svoju depozitnú sadzbu na mínus 0,30 percenta z doterajších mínus 0,20 percenta.

Snaží sa tak podporiť hospodársky rast a infláciu v eurozóne. Záporná depozitná sadzba znamená, že finančné ústavy musia za svoje peniaze uložené v centrálnej banke platiť. ECB tak tlačí komerčné banky k väčšiemu poskytovaniu pôžičiek.

Rozhodli sme sa znížiť depozitné sadzby na -0,30 percenta, pretože ekonomika je slabá a inflácia je stále nízka. Program nákupov dlhopisov sa predĺži do marca 2017 alebo aj dlhšie ak bude treba,“ povedal šéf ECB Mario Draghi.

Nízke úroky by mohli mať vplyv aj na úroky na hypotékach či spotrebných úveroch na Slovensku.

Dnes už banky ponúkajú úroky pod 1,5 percenta. Bankári predpokladajú, že lacné pôžičky ostanú na trhu možno až dva či tri roky. „Lacné peniaze budú k dispozícii dlhšie čo bude priestor na to aby úroky bankových produktov zostali nízke aj naďalej,“ predpokladá hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Na druhej strane Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky v najnovšej prognóze na rok 2016 tvrdí, že úroky na slovenskom trhu by mohli byť stabilizované a výrazný pokles sadzieb pre klientov nepredpokladá.

Európska centrálna banka ďalej predĺži aj svoj program nákupov dlhopisov o pol roka, minimálne do konca marca 2017. Spolu s oznámeným znížením depozitnej sadzby tým usiluje o posilnenie ekonomického rastu a zvýšenie inflácie v eurozóne. Banka od tohtoročného marca v rámci takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky pumpuje do finančného systému asi 60 miliárd eur mesačne.

Katarína Muchová ,oddelenie analýz trhu Slovenská sporiteľňa: „Keďže ECB neprišla s takým veľkým balíkom zmien ako trhy očakávali, ihneď sa to prejavilo na sile eura či na akciových trhoch. Euro oproti americkému doláru posilnilo z 1,06 na 1,08 v priebehu niekoľkých minút. Očakávame, že hlavnú refinančnú sadzbu ECB meniť nebude minimálne do polovice roka 2017. Ďalšie zníženie depozitnej sadzby v prípade zhoršenia výhľadu eurozóny nie je vylúčené, ale nejaví sa ako pravdepodobné. Celkovo by v eurozóne malo aj naďalej pretrvať prostredie nízkych sadzieb aj do konca roka 2017."

John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank: „Dnešné zasadnutie ECB jasne sklamalo prehnané očakávania. Dočkali sme sa poklesu depozitnej sadzby len o desať bázických bodov, kým trh očakával väčší pokles, alebo dokonca zavedenie dvojstupňových sadzieb v závislosti od veľkosti depozít. Trvanie programu výkupu dlhopisov bolo len rozšírené a to len do marca 2017, zatiaľ čo sa očakávalo predĺženie do leta, alebo druhej polovice roka. Okrem toho nedošlo k zväčšeniu objemu nákupu dlhopisov. Rozšírila sa iba škála vykupovaných aktív a to o regionálne dlhové cenné papiere. Nedostatočná odvaha uvoľniť monetárnu politiku, bude znamenať len veľmi miernu revíziu očakávaného rastu HDP v roku 2017. Je to šok. Čakalo sa, že ECB urobí oveľa viac.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.