Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2014, 12:35

Nízka inflácia ohrozuje európsku ekonomiku, varuje Lagardeová

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová varuje Európu pred nízkou infláciou. Informoval o tom portál nemeckého týždenníka Spiegel.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa v eurozóne nachádza na úrovni 0,5 %. Lagardeová varovala, že príliš nízka inflácia môže mať negatívny vplyv na hospodárstvo. "Pretrvávajúco nízka inflácia môže ťažko poškodiť rast," povedala šéfka MMF v piatok (18. 7.) v Paríži.

Nízka inflácia tiež sťažuje obsluhu dlhov. Preto Lagardeová vyzvala Európsku centrálnu banku (ECB), aby pokračovala vo svojej mimoriadne uvoľnenej menovej politike.

ECB sa pokúša podporiť rast spotrebiteľských cien v eurozóne napríklad extrémne nízkymi úrokovými sadzbami. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod 2 percentá.


Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová. Snímka: Reuters

Podľa Lagardeovej sa európska ekonomika začína zotavovať z krízy. Finančné trhy sú však príliš optimistické a oživenie Európy trochu preceňujú, myslí si šéfka MMF. Vysoká nezamestnanosť a zadlženosť mnohých krajín Európskej únie (EÚ) môžu mať negatívny vplyv na investície, a tým aj na rast.

Naopak, nemecký minister financií Wolfgang Schäuble na rovnakej konferencii v Paríži kritizoval politiku nízkych úrokových sadzieb, ktorú realizuje ECB. Nadmerná likvidita podľa neho prináša riziká nafukovania nových bublín.

Schäuble sa okrem toho vyslovil proti cielenému oslabovaniu eura. Silná mena má podľa neho tiež svoje výhody. "Mali by sme sa sústrediť na konkurencieschopnosť európskej ekonomiky, potom budeme mať aj primerané výmenné kurzy."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.