Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2015, 14:56

Menový fond vidí náš rast pozitívnejšie ako Kažimír, počíta aj s Land Roverom

Očakáva sa, že dynamika hospodárskeho rastu na Slovensku sa bude zrýchľovať.

Uviedol to dnes na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) pri prezentovaní výsledkov každoročnej misie Medzinárodného menového fondu na Slovensku.

"Hospodársky rast by mal dosiahnuť v tomto roku 3,2 percent. Na budúci rok vidí Medzinárodný menový fond (MMF) situáciu optimistickejšie ako my na ministerstve financií a ako analytici na Slovensku, ktorí pracujú s našou makroprognózou. Vidí rast ekonomiky na budúci rok vyššie, na úrovni 3,5 percent. V odhade MMF nie sú zahrnuté možné pozitívne vplyvy príchodu veľkého investora v oblasti automobilového priemyslu," priblížil minister.

Inflácia by sa mala v roku 2015 pohybovať blízko nuly a v roku 2016 na úrovni 1 percenta. "Vnímame to tak, že Slovensko odoláva externým šokom vďaka zdravému a likvidnému bankovému sektoru a vďaka nízkej zadlženosti v rámci privátneho sektora aj verejnej správy," doplnil Kažimír.

V najbližších rokoch SR podľa ministra financií čaká iná kvalita problémov, a to väčšie sústredenie sa na investície pre udržanie rastu HDP, ako aj jeho kvality a štruktúry. "Bude to napríklad demografia a zmazávanie regionálnych rozdielov, ktoré sú naozaj boľačkou našej krajiny už mnoho, mnoho rokov," dodal Kažimír.

Podľa šéfa misie MMF Jamesa Johna rast slovenskej ekonomiky je akcelerovaný silným domácim dopytom. Dobré fiškálne výsledky by však mali ísť spolu s politikami znižujúcimi vysokú nezamestnanosť a veľké regionálne rozdiely. "Viac ako 60 percent ľudí bez práce je nezamestnaných dlhšie ako jeden rok. Nezamestnanosť mladých sa pohybuje okolo 25 percent. Podiel mladých ľudí bez vzdelávania a zamestnania je jeden z najvyšších v EÚ," upozornil John.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.