Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2015, 17:54

Irán vyzýva na investície do jeho plynu, chce mať väčšie postavenie na svetovom trhu

Irán chce mať väčší podiel na dodávkach plynu na svetové trhy. Uvíta preto medzinárodné partnerstvá, ktoré mu to umožnia. Vyhlásil dnes iránsky prezident Hasan Rúhání na otvorení summitu Fóra krajín vyvážajúcich plyn (GECF) v Teheráne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rúhání v prejave, ktorý vysielala aj štátna televízia, vyzval lídrov krajín GECF, aby sa stali partnermi Iránu a investovali do iránskych zdrojov plynu "k prospechu všetkých zúčastnených strán". Dodal, že Irán je pripravený zohrať väčšiu úlohu pri dodávkach plynu na svetové trhy.

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je tiež na summite GECF v Teheráne, v tejto súvislosti uviedol, že aj budúci odberatelia zemného plynu by mali spolu s producentmi znášať istú časť rizika spojeného s kapitálovými investíciami do tohto sektora.

Vyhlásil tiež, že dlhodobé kontrakty na dodávky plynu, ktoré sú základom ruských dohôd s európskymi klientmi, by mali zostať v platnosti a nemali by ich nahradiť žiadne alternatívne mechanizmy.

Putin ďalej oznámil, že Rusko plánuje dodávať Ázii plyn v objeme 128 miliárd metrov kubických ročne. Ruský štátny energetický gigant Gazprom začal experimentovať a časť plynu predáva na spotových trhoch, preto sa špekuluje, že by mohol v budúcnosti zvýšiť spotový predaj plynu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.