Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2015, 16:28

Brusel upozornil 12 štátov eurozóny na možné ekonomické problémy, Slovensko medzi nimi nieje

Európska komisia (EK) dnes upozornila 12 z 19 štátov eurozóny na možné ekonomické problémy. Týka sa to nielen zadlženého Talianska, ale aj najväčšej ekonomiky bloku - Nemecka. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Komisia hodnotí ekonomickú situáciu vo všetkých štátoch Európskej únie s cieľom zvýšiť hospodársky rast bloku a znížiť nezamestnanosť.

Európska exekutíva, ktorá od dlhovej krízy zvlášť pozorne monitoruje situáciu v eurozóne, v dnešnej správe konštatovala, že si musí podrobnejšie "posvietiť" na makroekonomickú nerovnováhu v 12 z 19 štátov eurozóny.

Nemecku, rovnako ako vlani, vytkla príliš veľký obchodný prebytok a upozornila Berlín, že orientácia ekonomiky na export ju robí veľmi zraniteľnou voči spomaľovaniu iných ekonomík.

Celkovo komisia chystá ďalšiu analýzu situácie v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Írsku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku Belgicku, Slovinsku a Fínsku a najnovšie pridala na tento zoznam aj Rakúsko a Estónsko.

Čo sa týka štátov, ktoré nezaviedli euro, komisia znova vyhodnotí situáciu v Británii, Švédsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvátsku a Maďarsku.

Výsledky týchto analýz zverejní vo februári. Vládam, ktoré budú ignorovať opakované varovania komisie, hrozia finančné tresty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.